AlternativeMusic Forum
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.


For downloads, biographies and discographies of your favorite artists - try our new FORUM! For live music player, music news, games, horoscopes & more - try our new PORTAL!

 
AcasaAltMusicUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 a-ha in Budapesta - 14.07.2010

In jos 
4 participan?i
AutorMesaj
metela
MODErator
MODErator
metela


Number of posts : 54
Registration date : 02/06/2008

a-ha in Budapesta - 14.07.2010 Empty
MesajSubiect: a-ha in Budapesta - 14.07.2010   a-ha in Budapesta - 14.07.2010 Icon_minitimeSam Iul 17, 2010 12:45 pm

Si am mai trait un vis ....si acum incercam sa ne trezim incet, incet, desi nu cred ca niciunul din cei prezenti la concert si-ar dori momentan sa revina la realitatea asta gri dupa o asemenea seara incandescenta!

Si au fost sase copii frumosi, manati de placerea muzicii, care au purces la un drum de 12 ore, lungit la dus pana la 19 ore, ca sa ii vada pe cei trei zei frumosi si nordici:).
Budapesta ne-a primit cu o caldura menita sa ne sperie, dar dupa ce luasem forma scaunelor din vagonul de tren nu cred ca mai era ceva sa ne sperie....ma rog, poate gulasul acela "degustat" inainte de concert, care a dat unor ceva emotii la stomac (eu una cred ca de fapt erau stoluri de fluturi) , poate biletele care intarziau sa apara la casa de bilete cu un sfert de ora inainte de deschiderea portilor (desi noi copii cuminti le-am cumparat printre primii online...ca sa fim siguri) , poate durerile de spate, masele si alte dureri (menite sa ne arate ca nu mai suntem copii ci de fapt niste oameni in toata firea, dar cine are ochi si urechi pt asa ceva????) , poate toate astea au incercat sa ne strice un pic, doar un pic starea de bine...dar nu au reusit.
Pt ca ne-am agatat cu disperarea naufragiatului de bara din fata scenei si acolo am intepenit....pana cand zeii s-au coborat pe scena, dupa un intro menit sa inmoaie si cele mai puternice inimi....un intro compus dintr-un mix al celor mai cunoscute piese a-ha, remixate si reorchestrate, pe fondul unui joc de imagini. Emotia crestea si crestea, ochii se umezeau incet-incet....si apoi au aparut EI.

Butterfly, Butterfly a deschis un set list darnic. Parerea mea de fan si privitor din primul rand este ca cei trei au inceput sa arate urmele unor pareri de rau , pt ca e primul concert (din cele patru la care am fost) in care i-am vazut emotionati. Iar asta s-a vazut si-n modul de interactiune cu publicul: au fost mai deschisi, mai prietenosi, mai volubili, mai topaitori, mai umani. Si daca la Magne aceste manifestari sunt normale (sic!), la Morten sunt cu atat mai suprinzatoare...mai ales cand vine in fata ta (a noastra , a celor sase cutezatori:))) si ne canta, ne zambeste, ne trimite bezele...
Revening acum la scopul acestui post, ma bucur sa vad ca vocea lui Morten si-a revenit, pt ca inainte de pauza de o luna intre concerte (Budapesta fiind prima locatie dupa aceasta pauza), Morten a ramas la propriu fara voce, chiar in timpul unui concert....e drept, fanii l-au incurajat, au cantat pt el versurile , dar o sperietura tot s-a tras, de ambele parti....pt Morten turneul e inca lung (f lunga lista de concerte pana in decembrie....), pt fani sa iti vezi idolul amutind e dureros...
Oricum, pe masura ce concertul inainta vocea i s-a incalzit si stiti voi nota aceea lunga si frumoasa de la SUmmer Moved On? Ei bine, a fost (dupa numaratoarea riguroasa a lui Slapper) de 19 secunde si PERFECTA:).

Au intampinat , e drept, niste probleme de sunet (cand parea ca Magna da prea tare in clape, cand se auzea un Morten mai ciudat, cand o coarda de chitara parea mai ...dezacordata) , dar s-au remediat. In fond, pt un fan conteaza pe langa sunet, un set list echilibrat (ceea ce s-a intamplat la Budapesta) si o comunicare perfecta a trupei cu audienta (nota zece la acest capitol), asa ca parerea mea de fan (si pur subiectiva...recunosc) este ca acest concert a fost de nota zece.

Set listul a fost unul echilibrat, a acoperit cam toate albumele (singurul "vaduvit" a fost East of the Sun, West of the Moon).

Iata-l mai jos:

Butterfly Butterfly
Foot of the Mountain
Bandstand
Analogue
Forever Not Yours
Minor Earth Major Sky
Summer Moved On
Move To Memphis
The Blood That Moves The Body
Stay On These Roads
The Living Daylights
Scoundrel Days
The Swing of Things
We’re Looking for the Whales
And You Tell Me
Manhattan Skyline
I’ve Been Losing You
Cry Wolf

Bis1:
Hunting High and Low
The Sun Always Shines on TV

Bis2:
Take On Me

N-au lipsit momentele de ratacire ale memoriei lui Morten, stiut faptul ca uita frecvent versuri si le amesteca , dar la Budapesta cred ca s-a intrecut pe el insusti: a uitat aproape un cantec intreg (vorbesc de versuri). E vorba de "And you tell me" la care incepand de la strofa intai a inceput ratacirea pana cand strofa a doua si refrenurile nu au mai existat, in ciuda eforturilor lui Magne de resuscitare cu doua bete in cap....Morten a intins frumos microfonul catre public, zambind manipulator cum numai el stie sa o faca, iar rezultatul a fost o sala cantandu-i versurile ....iar el punctand frumos si sincer la final: "this is Alzheimer!".

Finalul concertului a fost pt noi cei sase apocaliptic, intrucat Morten a coborat de pe scena pe boxele din fata noastra iar momentul il vedeti imortalizat de mine mai jos (as fi inregistrat mai mult, dar sa il vezi pe Morten la un metru jumate de tine, ramai cam fara reactii....bine ca totusi am avut o zvacnire si am reusit sa iau la pachet momentul cheie):

https://www.youtube.com/watch?v=afZ4RMa_jHg

Poze, alte impresii , pareri mai avizate despre sunet, voce, aranjamente muzicale, vor veni pe parcurs...asta a fost un post rapid, sub inca puternica emotie a concertului....

Mete in al noualea cer
Sus In jos
brighty
Child In Time
brighty


Number of posts : 259
Age : 47
Location : Bucharest
Registration date : 16/11/2008

a-ha in Budapesta - 14.07.2010 Empty
MesajSubiect: Re: a-ha in Budapesta - 14.07.2010   a-ha in Budapesta - 14.07.2010 Icon_minitimeDum Iul 18, 2010 12:14 am

Multzam pt recenzie, mete! Smile

Curios, totusi, ca de pe "East Of The Sun, West Of The Moon" (1990) nu au interpretat macar "Crying in the Rain", in schimb aparand in setlist vreo cateva piese mai putin celebre (nu neaparat rele!...)
Oricum, o ocazie absolut speciala de a-i revedea pe cei trei nordici pana la momentul despartirii lor... Ma bucur pentru voi, cei sase (as fi curios sa stiu si cine?! Very Happy ), ca ati ajuns acolo, in ciuda tuturor greutatilor ivite... Fani adevarati, nu glumim aici!! guitar player

(Poate revii si cu niscai poze de la concert?)
Sus In jos
mircea
In Utero



Number of posts : 5
Registration date : 09/11/2008

a-ha in Budapesta - 14.07.2010 Empty
MesajSubiect: Re: a-ha in Budapesta - 14.07.2010   a-ha in Budapesta - 14.07.2010 Icon_minitimeLun Iul 19, 2010 3:45 pm

Super concert... Incep sa regret ca mi-am luat bilet la ultimul concert din iarna.... Nu stiu de ce nu m-am miscat mai repede si sa fi mers si la budapesta, vara, pe stadion...
Mai asteptam impresii...
Sus In jos
metela
MODErator
MODErator
metela


Number of posts : 54
Registration date : 02/06/2008

a-ha in Budapesta - 14.07.2010 Empty
MesajSubiect: Re: a-ha in Budapesta - 14.07.2010   a-ha in Budapesta - 14.07.2010 Icon_minitimeLun Iul 19, 2010 6:50 pm

Mircea, sa nu iti para rau ca ti-ai luat concert in iarna la Oslo...cu siguranta va fi crema cremelor, pt ca vor fi acasa, va fi un concert chiar de despartire si probabil ca totul va fi la cote fff inalte...emotiile, spectacolul, totul.
La Budapesta concertul a avut loc in sala, deci nu pe stadion ...si chiar a fost mai bine, pt ca am prins fix cele doua zile de canicula, insemnate de unguri cu cod rosu...

Oricum, ii voi revedea pe baieti in octombrie la Berlin si probabil ca atunci emotiile mele vor atinge apogeul...


Revenind acum la Budapesta, concertul a fost bine primit de presa din Ungaria (conform prietenilor care stiu ceva ungureste si au buchisit pe texte), critica apreciind forma buna in care Morten s-a aflat, comunicarea excelenta a baietilor cu publicul, aspectul fizic de invidiat al lui Morten (care le-a vandut pontul: nu fumeaza, nu prea bea, petrece mult timp in aer liber....nimic neobisnuit pana aici)...

Legat de fotografii am facut cate am putut, insa credeti-ma ca nu stii ce sa faci : sa canti si sa iei parte cu toata fiinta la spectacol sau sa furi cat mai multe imagini cu idolii tai...grea alegere...Smile

Mai jos cateva instantanee surprinse cu o camera "obsolete" rau (doar 3,2 mp si un zoom optic de doar 4), dar i-au iesit cateva momente bune:

a-ha in Budapesta - 14.07.2010 P1050791-1
a-ha in Budapesta - 14.07.2010 P1050792
a-ha in Budapesta - 14.07.2010 P1050795
a-ha in Budapesta - 14.07.2010 P1050796
a-ha in Budapesta - 14.07.2010 P1050806
a-ha in Budapesta - 14.07.2010 P1050829
a-ha in Budapesta - 14.07.2010 P1050833
a-ha in Budapesta - 14.07.2010 P1050836
a-ha in Budapesta - 14.07.2010 P1050843
a-ha in Budapesta - 14.07.2010 P1050847
a-ha in Budapesta - 14.07.2010 P1050852
a-ha in Budapesta - 14.07.2010 P1050853
a-ha in Budapesta - 14.07.2010 P1050859
Sus In jos
brighty
Child In Time
brighty


Number of posts : 259
Age : 47
Location : Bucharest
Registration date : 16/11/2008

a-ha in Budapesta - 14.07.2010 Empty
MesajSubiect: Re: a-ha in Budapesta - 14.07.2010   a-ha in Budapesta - 14.07.2010 Icon_minitimeLun Iul 19, 2010 7:16 pm

Frumoase poze, mete! Smile Multzam fain!

Intr-adevar, baietii sunt intr-o forma de exceptie... Pacat ca se despart, ar mai fi putut continua, fanii ii adora, ei se simt fizic grozav... In fine... Poate, totusi... Sa speram ca ne fac o surpriza placuta, who knows...
Sus In jos
mircea
In Utero



Number of posts : 5
Registration date : 09/11/2008

a-ha in Budapesta - 14.07.2010 Empty
MesajSubiect: Re: a-ha in Budapesta - 14.07.2010   a-ha in Budapesta - 14.07.2010 Icon_minitimeVin Iul 23, 2010 3:58 pm

metela a scris:
Mircea, sa nu iti para rau ca ti-ai luat concert in iarna la Oslo...cu siguranta va fi crema cremelor, pt ca vor fi acasa, va fi un concert chiar de despartire si probabil ca totul va fi la cote fff inalte...emotiile, spectacolul, totul.
La Budapesta concertul a avut loc in sala, deci nu pe stadion ...si chiar a fost mai bine, pt ca am prins fix cele doua zile de canicula, insemnate de unguri cu cod rosu...
Mda... M-ai mai linistit... Very Happy Nu stiu cum am putut rata budapesta, unde mi-au fost gandurile. Acuma ... as vrea sa vad cum suna a-ha si in uk, au ei acolo publicul lor - au ei niste locuri speciale: uk, germania, rusia si america latina... Ma gindesc ca e noiembrie, stadion (sau iar ma insel... Very Happy) dar totusi e uk, vremea e mai blinda, si e vorba totusi de wembley...
Sus In jos
metela
MODErator
MODErator
metela


Number of posts : 54
Registration date : 02/06/2008

a-ha in Budapesta - 14.07.2010 Empty
MesajSubiect: Re: a-ha in Budapesta - 14.07.2010   a-ha in Budapesta - 14.07.2010 Icon_minitimeVin Iul 23, 2010 7:09 pm

Mircea, astept cu nerabdare o cronica a concertului de la Oslo, pt ca emotiile tuturor vor fi pana la ceruri:)). Eu am un nod in stomac numai cand ma gandesc, daramite sa fiu si acolo...sincer, nu cred ca as face fata prea bine unui asemenea concert.
Probabil ca o strangere de inima voi avea in octombrie la Berlin cand ii voi vedea pt ultima oara, insa mai am timp sa ma pregatesc moral pana atunci.

Mai jos atasez doua inregistrari facute de mine la concertul din Budapesta (cu mentiunea ca aparatul meu e o antichitate de 3.2 Mp) .

Enjoy:

Minor Earth, Major Sky:

https://www.youtube.com/watch?v=-7MHRRkcNCE

Summer Moved On:

https://www.youtube.com/watch?v=MItTB0-rAx8&feature=related

Mete
Sus In jos
kaleid
MODErator
MODErator
kaleid


Number of posts : 285
Age : 34
Location : Computerwelt :)
Registration date : 30/05/2008

a-ha in Budapesta - 14.07.2010 Empty
MesajSubiect: Re: a-ha in Budapesta - 14.07.2010   a-ha in Budapesta - 14.07.2010 Icon_minitimeVin Aug 27, 2010 10:52 am

A fost asaaa frumos! flower flower flower :heartbeat:
Sus In jos
https://facebook.com/kaleid
Continut sponsorizat





a-ha in Budapesta - 14.07.2010 Empty
MesajSubiect: Re: a-ha in Budapesta - 14.07.2010   a-ha in Budapesta - 14.07.2010 Icon_minitime

Sus In jos
 
a-ha in Budapesta - 14.07.2010
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» AIR in Bucuresti - 11.02.2010
» AC/DC in Bucuresti - 16.05.2010
» SCOOTER in Bucuresti - 26.09.2010
» THE CRANBERRIES in Bucuresti - 20.07.2010
» DE/VISION in Bucuresti - 27.05.2010

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
AlternativeMusic Forum :: ROMANA :: GENERAL :: Live, Baby, Live-
Mergi direct la: