AlternativeMusic Forum
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.


For downloads, biographies and discographies of your favorite artists - try our new FORUM! For live music player, music news, games, horoscopes & more - try our new PORTAL!

 
AcasaAltMusicUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 JEAN-MICHEL JARRE in Bucuresti - 03.06.2010 (din nou!)

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
kaleid
MODErator
MODErator
kaleid


Number of posts : 285
Age : 34
Location : Computerwelt :)
Registration date : 30/05/2008

JEAN-MICHEL JARRE in Bucuresti - 03.06.2010 (din nou!) Empty
MesajSubiect: JEAN-MICHEL JARRE in Bucuresti - 03.06.2010 (din nou!)   JEAN-MICHEL JARRE in Bucuresti - 03.06.2010 (din nou!) Icon_minitimeMier Feb 17, 2010 2:51 pm

Jean Michel Jarre concerteaza din nou la Bucuresti - de data aceasta la Sala Palatului.

Concertul lui Jean-Michel Jarre are loc pe 3 iunie 2010 si face parte din primul turneu mondial al maestrului muzicii electronice.

Turneul lui Jean-Michel Jarre se intituleaza simplu 2010 si este un tribut adus scriitorului SF Sir Arthur C. Clarke.

http://www.metalhead.ro/stiri/Jean_Michel_Jarre_revine_la_Bucuresti-aid-80813-l-1

http://www.jeanmicheljarre.com/tour-2010/bucharest-june-3rd

fest fest fest


Ultima editare efectuata de catre kaleid in Lun Iun 07, 2010 12:58 am, editata de 1 ori
Sus In jos
https://facebook.com/kaleid
brighty
Child In Time
brighty


Number of posts : 259
Age : 48
Location : Bucharest
Registration date : 16/11/2008

JEAN-MICHEL JARRE in Bucuresti - 03.06.2010 (din nou!) Empty
MesajSubiect: Re: JEAN-MICHEL JARRE in Bucuresti - 03.06.2010 (din nou!)   JEAN-MICHEL JARRE in Bucuresti - 03.06.2010 (din nou!) Icon_minitimeMier Feb 17, 2010 6:59 pm

Tocmai ce am aflat vestea!!... Mi-ai luat-o inainte, kaleid...he-he! Very Happy
Ne vedem atunci&acolo, toti iubitorii muzicii bune!
Sus In jos
kaleid
MODErator
MODErator
kaleid


Number of posts : 285
Age : 34
Location : Computerwelt :)
Registration date : 30/05/2008

JEAN-MICHEL JARRE in Bucuresti - 03.06.2010 (din nou!) Empty
MesajSubiect: Re: JEAN-MICHEL JARRE in Bucuresti - 03.06.2010 (din nou!)   JEAN-MICHEL JARRE in Bucuresti - 03.06.2010 (din nou!) Icon_minitimeMar Feb 23, 2010 4:41 pm

Concertul s-a mutat la Polivalenta:

http://www.beatfactor.ro/STIRI/Concertul_Jean_Michel_Jarre_va_avea_loc_la_Sala_Polivalenta-aid-81208-l-1

Pretul biletelor este aproape la fel ca data trecuta: 100, 200, 300, 500, 700 (VIP)
Sus In jos
https://facebook.com/kaleid
brighty
Child In Time
brighty


Number of posts : 259
Age : 48
Location : Bucharest
Registration date : 16/11/2008

JEAN-MICHEL JARRE in Bucuresti - 03.06.2010 (din nou!) Empty
MesajSubiect: Re: JEAN-MICHEL JARRE in Bucuresti - 03.06.2010 (din nou!)   JEAN-MICHEL JARRE in Bucuresti - 03.06.2010 (din nou!) Icon_minitimeJoi Iun 03, 2010 11:56 pm

Ei, da!! S-a reintors, pentru a doua oara, si ne-a oferit tuturor celor prezenti la Sala Polivalenta un concert grandios, cum rar mi-a fost dat sa vad!...

Lume destula la eveniment, de toate varstele, desi au mai ramas multe locuri libere, in special in primele randuri unde biletele costau exorbitant; am profitat de ocazie si m-am postat acolo, jos, in fata scenei, in randul 3, un pic spre dreapta... doar un pic. Mi-a facut placere sa-mi reintalnesc prietenii de pe www.jeanmicheljarre.ro (Iulia, Vlad, Radu s.a.), poate singurul site autohton dedicat Maestrului, pe cei de pe forumul nostru de fatza (kaleid, smoki, slapper) si - nu in ultimul rand - pe nimeni altul decat cunoscutul om de radio si televiziune Liviu Zamora, cu sprijinul caruia patrundeam, acum 19 ani, in minunatul univers al sunetelor electronice, facand cunostinta cu mega-colectia de succese "Images - The Best of Jean Michel Jarre", precum si cu alti artisti ai genului.

Concertul, cu tot cu cele doua bisuri, a durat in jur de doua ore. Jean Michel Jarre a coborat de sus, dintr-un colt al Salii, a coborat treptele in uralele si aplauzele multimii, care deja se astepta la acest ceremonial notoriu, apoi a cules valul de simpatie al celor de pe randurile de jos si a sarit direct pe scena, prezentandu-si colaboratorii ( trei la numar... in euforia momentului, nu am retinut clar numele lor, dar posibil sa fi fost tot cei de data trecuta, din 2008).

Dupa un scurt "Buna seara, Bucuresti!" rostit in romaneste, a trecut la treaba, interpretand playlist-ul deja cunoscut al turneului "All-in-one show", exceptand - iar aici am retinut bine! - o piesa din deschidere, adica "Oxygene 1"; asadar, a trecut direct la "Oxygene 2".

Piesele interpretate au fost acestea:

Oxygene 2
Magnetic Fields 1
Equinoxe 7
Equinoxe 5
Rendez Vous 3 (Laser Harp)
Magnetic Fields 2
Souvenir Of China
Oxygene 5
Variation track
Theremin track
Equinoxe 4
New track played on Korg PA-500
Revolution Industrielle 2
Rendez Vous 2
Rendez Vous 4
Chronologie 6
Chronologie 2

bis:
Oxygene 4
Oxygene 12

al doilea bis:
Calypso 3 (Fin de Siecle)

Sonorizarea mi s-a parut, de acolo de jos, de langa scena, excelenta!! Cu toate ca puternica, doar rareori am perceput stridente, acestea venind pe fondul pieselor "Magnetic Fields 2" si "Chronologie 2", probabil din dorinta de a dinamiza reactia publicului, compozitiile cu pricina fiind ele insele adecvate acestui efect euforic. Asadar, doar atunci am perceput o nefireasca ridicare a volumului, in rest totul a sunat superb, se cunostea ca s-au straduit pentru a regla sunetul in dificila locatie a Salii Polivalente. Ba, mai mult, in cateva momente, bass-ul facea sa vibreze frumos ( deloc brutal!) podeaua si scaunele, acest lucru facandu-se remarcat in special la "Rendez Vous 2".

Efecte vizuale au fost cu duiumul, iesind in evidenta, desigur, faimoasele lasere, care desenau complicate matrici intretesute pe toata suprafata salii, pe deasupra publicului, pana in spate. Cel mai frumos moment al concertului mi s-a parut "Rendez-Vous 2", unde mi s-a taiat rasuflarea atat din pricina superbei interpretari a acestei GENIALE compozitii, cat si datorita splendorii laserelor si a celorlalte efecte vizuale, Jean Michel Jarre performand, in a doua secventa a acestei piese, la harpa cu laser, repetand figura dupa "Rendez Vous 3". Sala a ramas iluminata numai de razele verzi ale laserului iar noi toti priveam si ascultam vrajiti...

Am stat si analizat repertoriul, intrucat am primit din partea prietenilor regrete ca nu canta aia si aia... In general, a interpretat cele mai cunoscute piese ale sale, avand ca legatura dramatismul ce reiesea din acestea; doar foarte putin s-a axat pe compozitii mai "vesele". Acest lucru a iesit oarecum in evidenta pe ultima piesa, "Calypso 3", una dintre cele mai sensibile si dramatice compozitii semnate Jarre. Am ramas extaziat, de asemenea, de cat de frumos, imposibil de redat in cuvinte, a interpretat splendida piesa "Magnetic Fields 1" (scurtata la prima ei jumatate), cu toate acele imagini ce se perindau pe ecranul de pe scena, cu rapidele si haoticele desfasurari de ritmuri si sonoritati, cu Jean Michel transfigurat in interpretarea acesteia pe sintetizatoarele sale...

A venit, desigur, cu celebrele sale "scule" analogice, a avut si echipamente digitale iar lucrul acesta din urma s-a simtit, categoric, pe "Oxygene 4", care parca n-a mai sunat la fel de frumos ca acum 1 an si jumatate Sad ...

In rest, omul arata fantastic, l-am vazut foarte indeaproape, de la maxim 2 m, sarea sprinten pe scena si se bucura precum un tanar, la cei 62 de ani ai sai. Are o energie FENOMENALA, un tonus si o vitalitate iesite din comun, ma uitam la el cat de bine sta cu aspectul pielii si al parului bogat... incredibil!! La ultima piesa manuia Roland-ul mobil precum un rockstar chitara sa, bagand in delir pe cei prezenti, apoi promitand, cu ultimele cuvinte, ca va reveni curand; i-am strigat, cu toata puterea, de la cei 2 m ce ma desparteau de el, "Come back soon!!!". Cred ca...a prins ideea! Razz Very Happy

Speram, deci, ca il vom revedea pentru a treia oara pe la noi!... Nu pot sa fac, in caz ca ma intrebati, o comparatie intre cele doua concerte sustinute... Ambele au fost extraordinare, dar diferite ca si concept. Cine a dorit un Jean Michel Jarre clasic, cu show si lasere si hituri, a preferat, probabil, acest concert din 3 iunie. Cine era mai interesat de latura sa progressive, de aspectul pur muzical-artistic, s-a desfatat in voie cu intreaga partitura a lui "Oxygene". Personal, mi-au mers la suflet, in egala masura, ambele spectacole. Ce ar mai putea urma?!
Sus In jos
Continut sponsorizat





JEAN-MICHEL JARRE in Bucuresti - 03.06.2010 (din nou!) Empty
MesajSubiect: Re: JEAN-MICHEL JARRE in Bucuresti - 03.06.2010 (din nou!)   JEAN-MICHEL JARRE in Bucuresti - 03.06.2010 (din nou!) Icon_minitime

Sus In jos
 
JEAN-MICHEL JARRE in Bucuresti - 03.06.2010 (din nou!)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» JEAN MICHEL JARRE in Bucuresti - 10.11.2008
» AIR in Bucuresti - 11.02.2010
» AC/DC in Bucuresti - 16.05.2010
» THE CRANBERRIES in Bucuresti - 20.07.2010
» DE/VISION in Bucuresti - 27.05.2010

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
AlternativeMusic Forum :: ROMANA :: GENERAL :: Live, Baby, Live-
Mergi direct la: