AlternativeMusic Forum
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.


For downloads, biographies and discographies of your favorite artists - try our new FORUM! For live music player, music news, games, horoscopes & more - try our new PORTAL!

 
AcasaAltMusicUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 What's Your Name?

In jos 
+7
brighty
femaledefleppard
Psychokiller
boddah
ARSeNIK
metela
kaleid
11 participan?i
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Niconi
In Utero



Number of posts : 11
Registration date : 30/06/2009

What's Your Name? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: What's Your Name?   What's Your Name? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 01, 2009 9:48 pm

Hello everybody! Bine v-am gasit pe toti membrii acestui forum incredibil de inspirat! Very Happy
Cum sunt noua printre voi, m-am hotarat mai intai de toate, sa ma prezint pentru ca asa este frumos Wink

Numele meu este Nicoleta, studenta anul 2 (oficial din octombrie Razz ), mare admiratoare a muzicii vechi, si in general a sound-ului anilor 80, mandra colectionara de albume rare! Ma aflu aici datorita unui prieten drag care mi-a facut cunoscuta atmosfera "alternativa" cu putin timp in urma Smile

Sper sa fiu o prezenta la fel de inspirata cum este acest forum si sa pot, din cand in cand, sa adun stiri in legatura cu ceea ce se mai intampla vis-a-vis de marii artisti care ne-au incantat copilaria/adolescenta,/tineretea cu melodiile lor nemuritoare!


Wink
Sus In jos
brighty
Child In Time
brighty


Number of posts : 259
Age : 47
Location : Bucharest
Registration date : 16/11/2008

What's Your Name? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: What's Your Name?   What's Your Name? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 02, 2009 5:50 am

Bine ai venit, Niconi (Nicoleta)! cheers Iti dorim sedere cat mai indelungata si placuta pe acest forum si avem convingerea unei participari proprii fructuoase din partea ta! Razz
Sus In jos
Niconi
In Utero



Number of posts : 11
Registration date : 30/06/2009

What's Your Name? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: What's Your Name?   What's Your Name? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 02, 2009 10:00 pm

brighty a scris:
Bine ai venit, Niconi (Nicoleta)! cheers Iti dorim sedere cat mai indelungata si placuta pe acest forum si avem convingerea unei participari proprii fructuoase din partea ta! Razz
Multumesc, multumesc geek Muzica buna nu are varsta, e nemuritoare! Wink
Sus In jos
kaleid
MODErator
MODErator
kaleid


Number of posts : 285
Age : 34
Location : Computerwelt :)
Registration date : 30/05/2008

What's Your Name? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: What's Your Name?   What's Your Name? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iul 04, 2009 2:42 am

Niconi a scris:
Muzica buna nu are varsta, e nemuritoare! Wink

Ca bine zici, Niconi! Smile

Ma bucur sa vad atatea persoane tinere care nu se lasa brainwashed de mass-media.
Nu de alta, dar fac si eu parte din aceasta categorie... Razz

Bine ai venit pe scumpul nostru forum si iti doresc o sedere cat mai placuta! flower
Sus In jos
https://facebook.com/kaleid
Niconi
In Utero



Number of posts : 11
Registration date : 30/06/2009

What's Your Name? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: What's Your Name?   What's Your Name? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iul 04, 2009 7:51 pm

Multumesc Kaleid !! Very Happy

Din fericire, nu aveam cum sa nu iubesc muzica asta, m-am nascut cand inca era la moda si am crescut inconjurata de ritmul new wave. Apoi...tind sa cred ca se revine la muzica din trecut, sunt o multime de artisti si formatii care incearca sa reinvie ritmul anilor 80. Ce spuneti de "The Killers", "Polarkreis 18", "Empire of the sun", "Kattie Perry" , "The Ting Tings" etc ?? Sunt sigura ca nu observ doar eu ca muzica de acum incepe sa ia o turnura pozitiva Wink
Sus In jos
bibi
In Utero
bibi


Number of posts : 20
Age : 51
Registration date : 18/06/2009

What's Your Name? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: What's Your Name?   What's Your Name? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iul 04, 2009 9:29 pm

Niconi a scris:
Ce spuneti de "The Killers", "Polarkreis 18", "Empire of the sun", "Kattie Perry" , "The Ting Tings" etc ?? Sunt sigura ca nu observ doar eu ca muzica de acum incepe sa ia o turnura pozitiva Wink

(opinii personale - vă rog nu daţi cu parul)

Killers - Hot Fuss = un album excelent restul din ce în ce mai diluate, ultimul = dezamăgitor
Polarkreis 18 - am ascultat o singură piesă ( hitul Smile ) şi mi se pare ultracomercial
Kattie Perry - un produs sintetic al marketingului agresiv, voce slabă, vocoder la greu, pop rock uşurel fredonabil = succes garantat (foarte tare coverul făcut de ucrainienii ăia - vezi pe youtube)
The Ting Tings - reinventează roata (o aluzie la Talking Heads, Blondie şi White Stripes), cam subţirel dar nu foarte rău (prefer The White Stripes).
Pe Empire of the sun nu îi ştiu ...

Înafară de Killers, restul listei cam intră la one-hit wonders

Din felia Killers îmi plac din ce în ce mai tare Kings Of Leon - vedeţi şi albumele mai vechi (multe şi destul de bune)
Sus In jos
Niconi
In Utero



Number of posts : 11
Registration date : 30/06/2009

What's Your Name? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: What's Your Name?   What's Your Name? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iul 05, 2009 12:23 am

bibi a scris:
Niconi a scris:
Ce spuneti de "The Killers", "Polarkreis 18", "Empire of the sun", "Kattie Perry" , "The Ting Tings" etc ?? Sunt sigura ca nu observ doar eu ca muzica de acum incepe sa ia o turnura pozitiva Wink

(opinii personale - vă rog nu daţi cu parul)

Killers - Hot Fuss = un album excelent restul din ce în ce mai diluate, ultimul = dezamăgitor
Polarkreis 18 - am ascultat o singură piesă ( hitul Smile ) şi mi se pare ultracomercial
Kattie Perry - un produs sintetic al marketingului agresiv, voce slabă, vocoder la greu, pop rock uşurel fredonabil = succes garantat (foarte tare coverul făcut de ucrainienii ăia - vezi pe youtube)
The Ting Tings - reinventează roata (o aluzie la Talking Heads, Blondie şi White Stripes), cam subţirel dar nu foarte rău (prefer The White Stripes).
Pe Empire of the sun nu îi ştiu ...

Înafară de Killers, restul listei cam intră la one-hit wonders

Din felia Killers îmi plac din ce în ce mai tare Kings Of Leon - vedeţi şi albumele mai vechi (multe şi destul de bune)
Este adevarat, fiecare are dreptul la opinie Wink
Despre Killers cunosc doar ce se aude la radio...stiu insa ca au mai multe albume si ca formatia nu este atat de proaspat lansata, cum ar crede toti cei care aud pentru prima data "Human".
Kattie Perry mi se pare intr-adevar comerciala, insa am vrut sa subliniez doar sound-ul cu care unele formatii incearca sa se apropie de hiturile din trecut, sincer nici eu nu ascult Kattie Perry, ci doar ce se vede la tv.
Polarkreis 18 este o trupa foarte tanara din Germania, un amic a fost prezent la un concert al acestora cand nici macar nu aveau videoclipul realizat, iar piesa "Allein Allein" nu se difuza la radio, erau practic anonimi...i s-au parut foarte talentati. Parerea acestuia este ca solistul se apropie vocal cu Marian Gold (Alphaville), am observat si eu acelasi lucru, iar imaginea da impresia unui Marian Gold din anii 80.
Empire of the sun - este o trupa noua, australieni , iar prima piesa difuzata si care inca si acum se aude la radio este "Walking on a dream". Sincer mi se par suficient de originali ca sa poata rezista pe piata muzicala.
Sus In jos
TATUKKA
In Utero
TATUKKA


Number of posts : 8
Location : Linga Sibiu
Registration date : 23/04/2010

What's Your Name? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Salut, inainte de a citi ce urmeaza, stati ...COMMOD   What's Your Name? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 23, 2010 9:43 am

[b]

Numele meu este Daniel, dar din motive ce le veti afla curind as dori sa-mi zice-ti ...TATUKKA.
Sint la fel de imprevizibil ca si muzica A-HA ,asta pentru ca am 54 de ani. affraid , locuiesc ..la tara, linga Sibiu si ascult numai A-HA, Blues si Jazz .(ai naibi tarani astia, in loc sa lucreze la cimp si sa mulga oi ) . Am inceput cu Vangelis, Jean Michel Jarre . Nu are rost, ...cred eu , sa va insir o groaza de compozitori de gen, numai sa va conving ca am ascultat ceva muzica la viata mea sau ca sint un cunoscator al genului .
Am avut affraid shoc, cind am ascultat pe Romanii de la DIGITAL ART, pe Cristi si Florian NANU, pe care NU, dintr-un patriotism tembel, doresc sa-i clasez intr-un clasament personal printre cei mai buni din lume in genul de muzica ambientala.
Mai trist este ca nu am gasit nicaieri, o discografie comlpeta a lor, si in afara de albumul "TRANSLATIE TEMPORALA" si se pare de "Road-Ventura"....nu mai stiu nimic.
Daca printre voi este cineva care poate sa-mi zica de unde se pot cumpara albumele lor , v-as fi recunoscator. bounce
Sus In jos
brighty
Child In Time
brighty


Number of posts : 259
Age : 47
Location : Bucharest
Registration date : 16/11/2008

What's Your Name? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: What's Your Name?   What's Your Name? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 7:45 pm

Bine ai venit, TATUKKA!! cheers

Cred ca ai o vasta experienta muzicala la viata ta, lucru pentru care tin sa te felicit si sa-mi exprim (deja) intreaga admiratie Wink Mai ales cand artistii preferati sunt de o certa calitate si - nu in ultimul rand - apropiati de gusturile mele, ale noastre (ale forumistilor de aici) in general.

Despre Vangelis, Jarre si chiar si despre Digital Art (Florian si Cristian Nanu) am scris si eu cate ceva pe topicul de "Muzica electronica" deschis pe undeva pe acest forum...posibil sa-l fi gasit deja, inclusiv sa-l fi lecturat Wink ... N-am mai avut timp si inspiratie in ultima vreme, dar oricum, revin curand cu noi posturi acolo, va "amenint" pe toti...ha-ha! pirat

Alte titluri in discografia celor de la Digital Art nu cred sa mai existe, "Translatie temporala" a aparut pe caseta undeva pe la jumatatea anilor '90 in vreme ce "Ro-Adventura" pe suport CD prin 2001. Apoi, cred ca s-au oprit....s-au dedicat muncii de studio in televiziuni si la diverse evenimente, pentru ca e realmente imposibil sa fii Artist si sa faci muzica de GENIU - nu-i asa? - in tara asta controversata. Cunosc, in mare, piata de muzica din Bucuresti, mai umblu prin diverse magazine si mici shops sa vad ce a a mai aparut, ce se mai gaseste, insa DEFEL nu am vazut ceva cu Digital Art pe aici Crying or Very sad CD-ul lor cu "Ro-Adventura" l-am aflat - culmea! - intr-un magazin "Media Galaxy" din Constanta, acu' ceva ani... Poate ai bafta daca dai anunt pe multiple forumuri, in caz ca au rubrici de cumparari-vanzari diverse...

Noi iti uram, inca o data, "bine ai venit!" si speram sa-ti placa pe aici si - de ce nu? - sa ne impartasesti, prin subiecte si opinii pertinente, din vasta ta experienta.
Sus In jos
kaleid
MODErator
MODErator
kaleid


Number of posts : 285
Age : 34
Location : Computerwelt :)
Registration date : 30/05/2008

What's Your Name? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: What's Your Name?   What's Your Name? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 2:09 am

Bine ai venit in cuibusorul nostru de nebunii Laughing

Am fi foarte bucurosi sa-ti citim cunostintele muzicale avand in vedere ca una este sa te lecturezi de pe wiki despre ele si alta este sa-ti fie povestite de cineva care le-a trait si le pretuieste...

Speram sa-ti placa micul nostru refugiu! flower
Sus In jos
https://facebook.com/kaleid
TATUKKA
In Utero
TATUKKA


Number of posts : 8
Location : Linga Sibiu
Registration date : 23/04/2010

What's Your Name? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: What's Your Name?   What's Your Name? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 1:39 pm

va multumesc frumos la amindoi pentru trumoasa primire.

Unul dintre "raspindacii " muzici atit de draga noua a fost si Andrei Bacalu , realizator si prezentator al emisiunilor de STIINTA si TEHNICA din TVR inca de pe vremea lui Tudor Vornicu. El, Andrei , incepuse sa introduca JMJ , Kraftwerk, ca fond muzical .

Pina si "LUMINOSUL" , era micut pe atunci.

Very Happy Kaleid, imi esti draga nu numai ca ai luat pe umeri tai (fragili) , o raspundere asa de mare ca aceea de a fi ...MODERATORUL nostru, dar si pentru faptul ca ai putut face o distinctie pe care , cu tristete o spun, multi colegi de generatie cu tine , ..NU O POT FACE. Imi este de neinteles cum este posibil sa-ti umpli calculatorul cu manele la numai 13-14- pina la 20 de ani, cum este posibil sa-ti placa muzica PENITENCIARELOR si a populatiei de acolo ??? . De ce este asa de greu sa incepi cu Billi Haliday sau Nat King Kool ? si incet -incet spre Blues si jazz.
Sus In jos
brighty
Child In Time
brighty


Number of posts : 259
Age : 47
Location : Bucharest
Registration date : 16/11/2008

What's Your Name? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: What's Your Name?   What's Your Name? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 10:14 pm

@ TATUKKA: din pacate, pe la TVR incepusera a exagera cu fondurile sonore trase din Vangelis si Jarre, incat cu greu am putut disocia, ulterior, minunatele lor teme de emisiunile social-politice No Tin minte, de exemplu, ca prima piesa din "Direct" al lui Vangelis realmente imi era tare greu sa o vad altfel decat ca genericul stirilor de la TVR, in 1990 Very Happy

Altfel, Florian Lungu si Liviu Zamora au facut un pionierat, inca din anii '80, la Radio Romania-Tineret (Programul 3, cum i se mai spunea...) in privinta muzicii electronice; multi au descoperit, datorita lor, nenumarate "nestemate" audio apartinand genului. Eu chiar si astazi am un adevarat cult pentru cateva albume prezentate de ei atunci, mai ales dupa 1990, cand am luat, personal, contact cu emisiunea "Fascinatia sunetului (Compendiu de muzica electronica)" (avea drept generic "Electric Cafe" a lui Kraftwerk! Smile ) Aceste albume, pe langa ca sunt superbe, parca imi fac legatura cu niste vremuri frumoase, de mult apuse...

Cerandu-mi scuze pentru off-topic d-rei moderatoare kaleid, voi cauta s-o imbunez Razz Laughing spunandu-ti, TATUKKA, faptul ca ea, desi foarte tanara, este absolut deosebita ca si persoana, avand o educatie si gusturi culturale de o reala calitate si desavarsire; pot sa o consider un model pentru generatia ei. queen
Sus In jos
kaleid
MODErator
MODErator
kaleid


Number of posts : 285
Age : 34
Location : Computerwelt :)
Registration date : 30/05/2008

What's Your Name? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: What's Your Name?   What's Your Name? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 11:16 pm

Offtopic zici, luminosule? Laughing Nu am facut decat sa ofer un bun venit calduros domnului Daniel... Rolling Eyes

Din pacate, traim intr-o lume in care mass-media a ajuns sa aiba un impact major asupra civilizatiei astfel incat, pe de-o parte sunt de vina cei care dispun de mijloacele de invatamant, dar le folosesc pt a promova lacomia si prostia si, pe de alta parte sunt de vina si tinerii care dau dovada de indiferenta pura, se lasa educati aiurea si au drept model in viata personaje precum Becali sau Simona Senzual...

Si uite asa ajung baietii sa injure prin scoli ca la usa cortului si fetele sa idolatrizeze banul si sa-si doreasca sa devina copii fidele ale Monicai Columbeanu inca de la o varsta frageda.

Nimeni nu mai pune pret pe iubire, pe moralitate, pe corectitudine...
Caci banul este ochiul dracului si un bun exemplu zace chiar in muzica.
S-a ajuns de la a compune si canta melodii cu un mesaj bine conturat si justificat, reprezentate prin videoclipuri pline de subinteles si saptamani intregi de top 10, la a ganguri 10 cuvinte in 5 minute doar pt a avea un fond audio pt un clip plin de indecenta, prost-gust si reclama agresiva, gata sa traga cat mai multi bani in prima saptamana de la lansare. Si de unde? De la tineri, in mare parte...
Dar lasa ca am avut parte si de oameni de 40 de ani care asculta Genesis (da, Genesisul lui Peter Gabriel si Phil Collins) si Gutza (putza de maimutza).

Cert este ca depinde de noi. Sa nu lasam pe altii sa aleaga pt noi.

Aoleou. Luminosule, asta da offtopic, nu primul.
Una peste alta, va multumesc pt cuvintele dulci, poate ca stiu mai multe bune decat majoritatea generatiei mele, dar promit sa nu lenevesc (prea mult Laughing), mai am atatea de invatat! Smile
Sus In jos
https://facebook.com/kaleid
brighty
Child In Time
brighty


Number of posts : 259
Age : 47
Location : Bucharest
Registration date : 16/11/2008

What's Your Name? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: What's Your Name?   What's Your Name? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 5:50 am

kaleid a scris:
Offtopic zici, luminosule? Laughing Nu am facut decat sa ofer un bun venit calduros domnului Daniel... Rolling Eyes

Off-topic-ul era al meu, divagand despre muzica, imi inchipui, cam mult aici, unde presupun ca ar trebui doar sa ne prezentam. Probabil ca m-ai inteles gresit, din graba... Razz Smile Mea culpa, daca, la randul meu, nu m-am facut inteles. Embarassed
Sus In jos
kaleid
MODErator
MODErator
kaleid


Number of posts : 285
Age : 34
Location : Computerwelt :)
Registration date : 30/05/2008

What's Your Name? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: What's Your Name?   What's Your Name? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 2:04 pm

E clar, sunt cu capul in nori Laughing
Sus In jos
https://facebook.com/kaleid
Continut sponsorizat





What's Your Name? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: What's Your Name?   What's Your Name? - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
What's Your Name?
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
AlternativeMusic Forum :: ROMANA :: GENERAL :: Children Of The Revolution-
Mergi direct la: